Motoryzacyjny blog i forum motoryzacyjne. Zapraszamy!

Jak zarejestrować auto zabytkowe?

samochód na kredytŻółte tablice – korzyści z nich płynące są ograniczone, ale dla miłośników pojazdów zabytkowych liczy się też fakt ich posiadania.

Niekiedy zarejestrowanie auta jako zabytku może być jedynym sposobem dopuszczenia go do ruchu – odnosi się to m.in. do samochodów wyrejestrowanych (zezłomowanych) czy np. przystosowanych konstrukcyjnie do ruchu lewostronnego.

Aby zdobyć tak zwane żółte tablice musimy złożyć kartę ewidencyjną zabytków ruchomych techniki  – zwanej „białą kartą” w siedzibie właściwego ze względu na miejsce zamieszkania Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dokument wypełniamy samodzielnie w dwóch egzemplarzach. Będzie jednak on zaakceptowany dopiero wtedy gdy sporządzi go rzeczoznawca samochodowy.

Koszt pomocy rzeczoznawcy zaczyna się od 300 do 1000 złotych.  Jest to jedyny wydatek jaki musimy ponieść przy rejestracji samochodu zabytkowego.

Po uzyskaniu wpisu i pozytywnym przejściu badania technicznego pozostaje wizyta w wydziale komunikacji i odbiór tablic oraz dowodu rejestracyjnego z wpisem „auto zabytkowe”.

 

Dodaj komentarz