Motoryzacyjny blog i forum motoryzacyjne. Zapraszamy!

Nauka Ekojazdy – jak długo trwa ?

W czasach wciąż wzrastających cen paliw, w modzie jest oszczędna i ekologiczna jazda samochodem, zwana inaczej ekojazdą. Teraz już podczas szkoleń łatwiej się przekonać, ile można dzięki niej zaoszczędzić. Szkoła Jazdy Renault nawiązuje współpracę z  firmą Key Driving Competences z Belgi  i rozszerza metody szkolenia. Dzięki temu styl jazdy kursantów będzie obserwowany i oceniany z pomocą systemu telemetrycznego.

Typowy czterostopniowy kurs przebiega tak, jak do tej pory. Najpierw jedzie kursant, następnie jest wykład i jazda demonstracyjna w wykonaniu instruktora bądź instruktorki. Później w trasę rusza kierowca, bogatszy o wiedzę nabytą podczas kursu. Wskazówek udziela również trener, który siedzi obok. Ma na kolanach przenośny komputer, podłączony do gniazda diagnostycznego samochodu. Na ekranie na bieżąco obserwuje wskaźniki mówiące o sposobie jazdy: obroty silnika, prędkość, chwilowe zużycie paliwa, a także liczbę hamowań, liczbę zatrzymań, włączony bieg oraz położenie pedałów sprzęgła, hamulca i gazu. Po jazdach system generuje raport, który pozwala wychwycić słabe i mocne punktu kursanta.

Po szkoleniu, instruktorzy zachęcają do E-learningu, czyli tzw zdalnej nauki. Może ona trwać od jednego do dwunastu miesięcy w zależności od umiejętności. Kursanci zgłaszają swoje zużycie paliwa przez internet, dostają wskazówki na temat ekonomicznej jazdy i w każdej chwili mogą zadać pytanie trenerowi Szkoły Jazdy Renault. Efekty kursu słabną z upływem czasu. E-learning pozwala je utrwalić i wyrobić dobre nawyki.

Dodaj komentarz