Motoryzacyjny blog i forum motoryzacyjne. Zapraszamy!

Leasing samochodowy

Leasing samochodowySłowo leasing, pochodzi z języka angielskiego, od słowa lease, znaczącego tyle co wydzierżawić. Leasing polega na dzierżawie przez leasingodawcę przedmiotu najczęściej dużej wartości na rzecz leasingobiorcy. Obie strony korzystają na umowie. Leasingodawca zarabia odsetki od uruchomionego leasingu, natomiast leasingobiorca koszty związane z leasingiem czyli comiesięczną ratę leasingową odlicza od podatku, a ponadto zyskuje sprzęt, na który nie byłoby go stać.

Leasing pozwala zmniejszyć obciążenia podatkowe. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami podatkowymi, wydatki ponoszone przez leasingobiorcę (korzystającego), stanowiące spłatę określonej w umowie wartości samochodu będącego przedmiotem leasingu, zalicza się do kosztów uzyskania przychodu.

Jak widzimy leasing polega na zwiększeniu zysków jak i klienta, tak i firmy leasingowej, czyli nie dopuszczenie do rozwijania się obydwu firm. Często zdarza się, że chcąc wziąć samochód w leasing, sprawdzamy jeszcze inne formy pozyskania gotówki, na przykład takie jak kredyt. Jednak inne formy wiążą się z narażeniem finansów naszej firmy, aczkolwiek mogą mieć lepsze warunki.

Sprawdzając nasze możliwości leasingowe najczęściej można skorzystać z kalkulatora rat leasingowych, który pomoże znaleźć najkorzystniejszą ofertę leasingową.

Podsumowując  leasing samochodowy jest czymś w rodzaju dzierżawy lub najmu samochodu. Biorąc samochód w leasing nie stajemy się jego właścicielem, lecz tylko użytkownikiem. Pod czas leasingu, właścicielem auta jest wciąż firma, która udziela nam leasingu. To ona rejestruje pojazd, ubezpiecza go i tym samym posiada do niego wszelkie prawa.

Dodaj komentarz