Motoryzacyjny blog i forum motoryzacyjne. Zapraszamy!

Jazda ekonomiczna

JAZDA EKONOMICZNA – TECHNIKA JAZDY EKONOMICZNEJ

Eco-driving i eko-jazda to w tłumaczeniu na język polski po prostu ekonomiczna jazda, czyli takie prowadzenie samochodu, aby spalał jak najmniej paliwa, a przez to koszty jego utrzymania były jak najniższe. Jest kilka sposobów aby zaoszczędzić kilka złotych.

Po pierwsze „jazda na luzie” Ta technika jazdy jest stara jak świat i przechodzi prawdopodobnie z pradziada, na dziada, na ojca, a następnie na syna. Niestety, w dzisiejszych autach nie spełnia pokładanych w niej nadziei. Dodatkowo, jest szalenie niebezpieczna. Produkowane obecnie samochody palą najmniej paliwa nie podczas jazdy na luzie, ale podczas hamowania silnikiem. Dokładniej, w czasie hamowania silnikiem silnik napędzany jest przez koła pojazdu, a dopływ paliwa jest całkowicie odcięty.

Jak zatem zaoszczędzić? Otóż -przed skrzyżowaniem lub zakrętem zdejmij po prostu nogę z gazu i miej cały czas włączony bieg. Wciśnij sprzęgło i zredukuj bieg gdy obroty spadną do ok. 1500 na minutę. Rób tak aż do całkowitego zatrzymania się.

Drugi sposób na oszczędność wiąże się z przyspieszeniem, rozpędzenie pojazdu wymaga dużo więcej energii aniżeli utrzymanie stałej prędkości. Staraj się zatem jak najrzadziej hamować i przyspieszać, jeżeli zależy Ci na paliwie.

Oszczędności sprzyjają też odpowiedni opony, niby szczegół, ale często o nich zapominamy, a to przecież one łączą nas z drogą. Należy pamiętać o odpowiednim ciśnieniu w oponie oraz o jakości ogumienia. Wiadomo, że jak złożymy opony sportowe, szerokie to auto zacznie nam więcej palić.

Jest jeszcze wiele sposobów i rad na to aby jeździć oszczędniej i bezpieczniej, ale na to trzeba by poświęcić wiecej czasu i uwagi.

Dodaj komentarz